Bi'Zeytinimiz

 

 

Bi'Zeytin için İda Dağı (Kazdağları), Madra Dağları ve Edremit Körfezi ile çevrelenmiş, zeytin yetiştiriciliği için en uygun klimalardan biri olan Edremit’teki kendi bahçemizde, Gemlik tipi zeytinler yetiştirerek, butik zeytinyağı üretimi yapıyoruz.

 

Bi’Zeytin’i üretirken soğuk sıkım tekniğini kullanıyoruz. Soğuk sıkım, zeytinin içeriğinde yer alan faydalı vitamin ve minerallerin en az kayıpla yağa dönüştürülmesini sağlayan bir yöntem. Bu yöntemle çıkarılan yağ, özellikle erken hasat döneminde toplanan zeytinlerin 20-24 derecenin altında sıkılmasıyla elde ediliyor. İşin püf noktalarından biri ısı, çünkü ısı ne kadar düşük ve sıkım ne kadar çabuk olursa yağ da o kadar kaliteli oluyor.

 

Buradaki bir diğer önemli nokta “Polifenol” sağlık bileşeninin erken dönemde hasat edilen zeytinlerin içeriğinde yoğun miktarda bulunması. Soğuk sıkım tekniği ile bu sağlık bileşeni korunarak yağa aktarılıyor.

 

Soğuk sıkım zeytinyağları sabah kahvaltılarında, her öğün yemeklere eşlik edecek salatalara ekleyerek ya da soğuk zeytinyağlıların hazırlanmasında kullanılabilir. Diğer yağlar gibi midede değil bağırsakta çözüldüğü ve içeriğindeki asit miktarı yoğun olmadığı için sindirim sistemini rahatlatıyor.

 

Erken hasat zeytinyağı; zeytin meyvelerinin kabukları yeşil-sarı renkteyken toplanıp sıkılmasıyla elde edilir. Duyusal özellikler bakımından daha kuvvetli ve meyvemsi aromaya sahiptir, ağızda acımsı ve genizde yakıcı bir his bırakır. İçeriği E vitamini, fenol bileşenleri ve antioksidanlar bakımından da çok zengindir. 

 

Çeşitlerimiz:

*Erken Hasat Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı: Tek bahçeden, erken hasat ettiğimiz zeytinleri yere düşmeden toplar, beklemeden sıkımhaneye ulaştırır ve en son teknolojik sistemlerle donatılmış tesislerde sıktırarak yağını çıkartırız.

 

Üretim ve Bakım: Yeni teknoloji en güncel zeytinyağı üretim sistemlerinden faydalanarak, hasattan sıkıma, depolamadan paketlemeye prosesin tüm yönlerini titizlikle kontrol ediyoruz. Ağaçlarımızın budamalarını “Doğal Tarım Prensipleri” doğrultusunda yıl boyu düzenli olarak bilimsel tekniklerle, uzmanlar denetiminde ve gözetiminde yaptırıyoruz. Toprağımızı yabancı otlardan korumak için, ağaçlarımızın altlarına yeşil gübre olarak tabir edilen üçgül ekiyor, boylandıklarında biçip toprak üzerinde bırakarak, doğal olarak gübreleme yapıyor, ‘Ot Zehri’ kesinlikle kullanmıyoruz. Zeytinimizin kalitesi ve müşterilerimizin sağlığı için, zeytinimize zarar verecek canlılarla, zeytinliğimizden uzaklaştıracak şekilde zehirsiz, doğal ve geleneksel yöntemlerle mücadele ediyoruz. Ayrıca ağaç altlarındaki otları ise tekrar toprağa karıştırarak toprağımızın azot ihtiyacına katkı sağlıyoruz. Bi’Zeytinlerimizi, ağaçlarımızın suya gereksinimi olduğu dönemlerde damla sulama sistemi ile suluyoruz.  

 

Toplama: Her yıl eylül-ekim aylarında, planlanan zamanda erken hasat yaparak zeytinyağı içerisindeki şifalı besin öğelerinden en yüksek oranda faydalanılması için zeytinlerimizi ağaçlarımızın dallarına zarar vermeden, sırıklarla dövmeden, özel aletlerle sarsarak, yere serilen ağların üzerine düşürerek teker teker elle topluyoruz. Toplanan Bi’Zeytinleri kasalara koyarak, hızlıca anlaşmalı zeytinyağı fabrikasına naklediyor ve vakit geçirmeden, zeytinyağının yüksek kalitesini ve düşük asit oranını korumak için aynı gün sıkılmalarını sağlıyoruz.

 

Sıkım: Son teknoloji kontinü tesislerde, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan 25-30 derecede ‘Soğuk Sıkım’ teknikleri kullanarak zeytinlerimizi zeytinyağına dönüştürüyor, bu şekilde ısı ile bozulan faydalı bileşenlerin bir kayba uğramadan zeytinyağı içerisinde kalmasını sağlıyoruz. Ayrıca bir filtreleme işlemi yapmadan, yağın kendine has aromasını koruyoruz.

 

Saklama ve Ambalajlama: Bi’Zeytinyağımızı, hava ile teması engelleyen ve sağlıklı muhafaza etmeyi sağlayan krom-çelik Inoks tanklarda depoluyor, gerekli test ve kalite kontrolleri yapıldıktan sonra, başka hiçbir işlem ve katkı ilavesi yapılmadan “Türk Gıda Kodeksi şartlarına uygun olarak ambalajlıyoruz.

 

Çevre Bilinci ve Sürdürülebilirlik: Bi’Zeytin için yasal zorunluluklar sebebiyle kullanmamız gereken tüm etiketleri, plastik kullanımını minimal düzeyde tutabilmek adına en küçük boyutta tasarladık. Seçtiğimiz şişe ve kapaklarını ise, zeytinyağı tüketildikten sonra mutfağınızda başka amaçlar için kullanılmasına imkan verecek şekilde geri dönüşümlü malzemelerden seçtik. Yağlarımızın kimyasal analiz sonuçlarını da düzenli olarak, şeffaflık ilkemiz gereği web sitemiz üzerinden sizlerle paylaşıyoruz. Çünkü, çevremize karşı sorumluyuz.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR